Biuro parafialne czynne

Krucyfiks Skolwińskiego Chrystusa Króla PDF Drukuj

Postać Chrystusa, naturalnej wielkości, została sporządzona z drewna dębowego przez nieznanego ludowego artystę w północnych Niemczech prawdopodobnie w XVIII w.

Figura znajdowała się w przydrożnej kaplicy, która została zburzona podczas budowy autostrady. Rozczłonkowana rzeźba została porzucona i groziło jej całkowite zniszczenie.

Po wielu perypetiach Chrystus został przyjęty przez mieszkańca Skolwina, Ormianina, pana Artura Gregoryan. Po kilku latach żmudnej pracy pan Artur przywrócił rzeźbie jej dawną świetność i ofiarował ją parafii.

W Wielki Piątek, 2 kwietnia 2010 r., wobec licznie przybyłych mieszkańców Skolwina, rzeźba umieszczona na nowym krzyżu i osadzona w specjalnym postumencie została wniesiona uroczyście do kościoła parafialnego, gdzie znalazła swój nowy dom.

W Niedzielę Miłosierdzia, 11 kwietnia 2010 r. ks. abp Andrzej Dzięga poświęcając Krucyfiks powiedział: „Przychodźcie do Ukrzyżowanego, całujcie Jego stopy, przynoście Mu wasze troski. On w tej świątyni będzie na was czekał.”

Intronizacja zabytkowego Krucyfiksu miała miejsce, w roku, w którym rozpoczyna się, kilkuletni, generalny remont kościoła Chrystusa Króla. Ufamy, że naszej starożytnej świątyni, wzorem tej świętej figury, zostanie przywrócony jej dawny splendor.