Zamknij [x]

Na skróty

 

Msze św.
- w niedziele
7.45, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00*
- w tygodniu
(od poniedziałku do soboty)
18.00


* w wakacje nie ma tej Mszy Św.


Biuro parafialne czynne
- w środy
16.00 - 17.00
- w soboty
(za wyjątkiem I soboty miesiąca)
9.00 - 11.00

Ks. Jan Mazur (ur. 1948)

 

Jan Marcin Mazur urodził się 2 I 1948 r. w Kolonii Deszkowice koło Zamościa w rodzinie Stefana i Rozalii z Pomarańskich. Ochrzczony został 4 IV 1948 r. w Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Starym Zamościu. Chrztu udzielił ks. Tadeusz Tworek – ówczesny wikary. W marcu 1949 r. z rodzicami i siostrą Elżbietą przeniósł się do Szczecina. We wrześniu 1954 r. rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej nr 8 w Szczecinie. W 1965 r. uzyskał świadectwo dojrzałości w II Liceum Ogólnokształcącym im. Mieszka I w Szczecinie. W tym samym roku w październiku rozpoczął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia kapłańskie otrzymał 20 VI 1971 r. z rąk bp. Jerzego Stroby w kościele NMP Królowej Polski w Szczecinie (Parafia pw. św. Rodziny). Tu też sprawował Mszę prymicyjną 27 VI 1971 r.

Parafia wikariacie:
1 VII 1971 – 1 VII 1974 – Kamień Pomorski (św. Ottona)
1 VII 1974 – 10 VI 1976 – Stargard Szczeciński (NMP Królowej Świata)
10 VI 1976 – 21 VIII 1976 – Ładzin (NSPJ)
21 VIII 1976 – 6 IX 1977 – Szczecin (św. Józefa)
6 IX 1977 – 28 X 1977 - Cerkwica (NSPJ)
28 X 1977 – 23 XI 1979 – Szczecin Dąbie (Wniebowzięcia NMP)

 

 

Po ukończeniu Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) w Warszawie, w końcu listopada 1977 r. wyjechał na studia do Louvain w Belgii, gdzie rozpoczął seminarium doktoranckie prowadzone przez ks. prof. Philippe Delhaye. Temat rozprawy doktoranckiej brzmiał: "Les problemes moraux de la culture daus l'optique de Vatican II" (Moralne problemy kultury w optyce Soboru Watykańskiego II). Pracę obronił 23 III 1982 r. Po przyjeździe do Polski i diecezji był wikariuszem w Świnoujściu (Chrystusa Króla) od 22 V 1982 do 21 VI 1982, oraz w Szczecinie (Świętego Krzyża) od 7 I 1981 r.

Decyzją bp. Kazimierza Majdańskiego z dnia 2 I 1985 r. zostaje zwolniony z obowiązków wikariusza i mianowany proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Szczecinie Skolwinie. Krótko po objęciu probostwa parafii pw. Chrystusa Króla, bp. K. Majdański mianował ks. Mazura diecezjalnym duszpasterzem inteligencji i środowisk twórczych. Od 1982 do 2004 wykładał teologię moralną Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie, od 2001 wykładowca etyki w Pomorskiej Akademii Medycznej, w której w latach 2002-2008 był członkiem Komisji Bioetycznej. Od 1982 r. współpracował ze Szczecińskim Klubem Katolików, a od 1986 r. był jego kapelanem. Z dniem 1 IX 1994 r. na swoją prośbę otrzymał urlop naukowy trwający do sierpnia 1995 r. W tym czasie parafią skolwińską administrował ks. Bernard Boguszewski.

Ks. Mazur z dniem 25 VIII 2007 r. został zwolniony z obowiązków proboszcza. Zamieszkał w Domu Księży Emerytów. Od 2008 roku ze względów zdrowotnych złożył niemal wszystkie urzędy kościelne, pozostając duszpasterzem środowisk twórczych oraz honorowym kanonikiem kapituły katedralnej w Szczecinie, której jest członkiem od 24 III 1998 r. Dnia 30 I 2013 r. Ojciec Święty Benedykt XVI nadał godności papieskie (zwyczajowy tytuł prałata) ośmiu kapłanom z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, w tym ks. Janowi Mazurowi. Uroczyste wyznanie wiary nowych prałatów i wręczenie dokumentów odbyło się w katedrze szczecińskiej 24 II 2013 r. o godz. 18.00.

Staraniem przyjaciół ks. Mazura na 40-lecie kapłaństwa pod koniec 2011 r. ukazała się publikacja Wydawnictwa "Dokument": „Vicaria hominis. Na drogach i ścieżkach kultury” (Szczecin 2011) podsumowująca wieloraką religijną, społeczną i kulturową działalność jubilata.

(ostatnia zmiana 3 VI 2016 r.)

 

Od 2 sierpnia 2010 r. był na emeryturze w Zabrzu, gdzie zmarł 13 III 2014 r. w Zabrzu, w wieku 79 lat, jako kanonik i emerytowany kapłan diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Msza św. pogrzebowa z udziałem bp. Pawła Sochy odprawiona została 17 III 2014 r., o godz. 12.00 w kościele parafialnym pw. św. Józefa w Zabrzu przy ul. Roosevelta 104. O godz. 10.00 rozpoczęło się czuwanie modlitewne. Bezpośrednio po Eucharystii nastąpiło ostatnie pożegnanie zmarłego kapłana i złożenie ciała do grobu na cmentarzu parafialnym św. Józefa w Zabrzu.

 

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama

Losowy obraz

234-1.jpg.jpg