Zamknij [x]

Na skróty

 

Msze św.
- w niedziele
09.00, 10.30, 12.00, 18.00*
- w tygodniu
(od poniedziałku do soboty)
18.00


* w wakacje nie ma tej Mszy Św.


Biuro parafialne czynne *
- w środy
16.00 - 17.00
- w soboty
(za wyjątkiem I soboty miesiąca)
9.00 - 11.00


* podczas wakacji czynne w tygodniu 15 min po wieczornej Mszy Św.

Pogoda w Skolwinie

 

Temperatura: [°C]

Ciśnienie: 1016 [hPa]

Prędkość wiatru: 0 [km/h]

Kierunek wiatru: NNE

Promieniowanie UV: 0

Wilgotność powietrza: [%]

Dzienna suma opadów: 0 [mm]

Kula PDF Drukuj

Ad maiorem Dei gloriam

Jesteśmy wdzięczni Bożej Opatrzności za to, że my żyjący na początku III tysiąclecia, mogliśmy troszczyć się o przejętą od poprzednich pokoleń parafialną świątynię pod wezwaniem Chrystusa Króla w Szczecinie-Skolwinie. Pragniemy przekazać ją następnym pokoleniom jako świadectwo naszej wiary oraz troski o wspólne dziedzictwo ducha i kultury. Niech najobfitsze błogosławieństwo Boga Najwyższego spocznie na tym kościele i na wszystkich, którzy kiedykolwiek go pobożnie nawiedzą.

Jest jesień 2010 r., szczęśliwie zakończyliśmy remont wieży parafialnego kościoła pw. Chrystusa Króla w Szczecinie-Skolwinie.
Stan techniczny wieży był przedmiotem zmartwień naszych parafian od wielu lat. Powierzchowne wzmacnianie belek nie wystarczyło, by powstrzymać przechył naszej strzelistej dzwonnicy, od wieków witającej żeglarzy wpływających do szczecińskiego portu.
Ze względów bezpieczeństwa, wiosną 2008 r., podjęto decyzję o demontażu iglicy. Kiedy zdjęto krzyż, miedziana kula o średnicy 50 cm była pusta. Została podziurawiona jak sito przez snajperów w roku 1945, a dokumenty, które niechybnie w niej były, przepadły.
Inwentaryzacja wieży, dokonana pod okiem pani architekt Agnieszki Latour, córki śp. Stanisława, znanego architekta, który swoim talentem służył odbudowie i rozwojowi powojennego Szczecina, wykazała całkowite zniszczenie wielu elementów drewnianych wieży. Inwentaryzację oraz sporządzenie projektu odbudowy sfinansował Urząd Marszałkowski. Projekt architektoniczny sporządziła pani Agnieszka Latour, projekt konstrukcyjny pani Dorota Sukiennik, a część elektryczną projektu sporządził pan Tadeusz Pytel.
Generalny remont wieży przerastał możliwości finansowe naszej niewielkiej wspólnoty (około 400 osób systematycznie uczęszczających na niedzielną Eucharystię). Szczęśliwie władze miasta zrozumiały potrzebę remontu naszej świątyni, położonej w przepięknej okolicy i będącej symbolem więzi łączącej mieszkańców Skolwina, od co najmniej 8 wieków.
Rada Miasta Szczecina, dnia 1 marca 2010 roku przyznała 300 000 zł na remont wieży i rekonstrukcję iglicy.
Szczególne podziękowania należą się panu prezydentowi Piotrowi Krzystkowi, panu przewodniczącemu Rady Miasta Bazylemu Baranowi, pani radnej Judycie Lemm, Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków pani Małgorzacie Gwiazdowskiej oraz przewodniczącej Rady Osiedla Skolwin, dyrektor naszej szkoły pani Renacie Łażewskiej.
Wiosną 2010 roku firma Consteel przystąpiła do odbudowy naszej dzwonnicy, stosując się do wskazań konserwatorskich oraz zachowując sztukę ciesielską zastaną na obiekcie.

Pracownicy firmy wykonującej prace remontowe:

Jan Łomanowski - dyrektor
Zbigniew Gradel - kierownik budowy   
Maciej Pęciak - majster                  
Marek Rojewski - cieśla
Andrzej Federowicz - elektryk
Mirosław Strzępek
Andrzej Urbanowicz
Andrzej Wiśniewski


Inspektorem nadzoru inwestorskiego był pan Sławomir Sadownik.

Projekt krzyża wykonał diecezjalny konserwator zabytków, ks. Marek Cześnin.

Pomocą w wypełnieniu wszelkich procedur służyli panowie Artur Czyżewski i Krzysztof Oklejak.

Działo się w Szczecinie-Skolwinie, w październiku, w roku Pańskim 2010, kiedy na stolicy św. Piotra zasiadał Ojciec św. Benedykt XVI, tron biskupi w Szczecinie zajmował abp Andrzej Dzięga, prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był Bronisław Komorowski, prezydentem miasta Szczecina Piotr Krzystek.

 

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Losowy obraz

407-1.jpg.jpg