Zamknij [x]

Na skróty

 

Msze św.
- w niedziele
09.00, 10.30, 12.00, 18.00*
- w tygodniu
(od poniedziałku do soboty)
18.00


* w wakacje nie ma tej Mszy Św.


Biuro parafialne czynne *
- w środy
16.00 - 17.00
- w soboty
(za wyjątkiem I soboty miesiąca)
9.00 - 11.00


* podczas wakacji czynne w tygodniu 15 min po wieczornej Mszy Św.

Pogoda w Skolwinie

 

Temperatura: [°C]

Ciśnienie: 1017 [hPa]

Prędkość wiatru: 3.2 [km/h]

Kierunek wiatru: NE

Promieniowanie UV: 0

Wilgotność powietrza: [%]

Dzienna suma opadów: 0 [mm]

Ks. Alfred Osipowicz (1925-1998)

 

Alfred Osipowicz urodził się 30 VIII 1925 r. w Baszkowcach. Wychowywał się u krewnych, ponieważ szybko stracił rodziców i brata. Uczęszczał do liceum w Krzemieńcu. W czasie II wojny światowej stał się ofiarą łapanki i trafił do Niemiec na roboty przymusowe. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Drawsku Pomorskim, gdzie odnalazł swych bliskich krewnych. Dalsze wykształcenie zdobywał w Wyższym Seminarium Duchownym w Gorzowie Wielkopolskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 V 1952 r. z rąk bp Lucjana Biernackiego.

 

Posługę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w Szczecinie Stołczynie (od 14 XII 1953 r. do 6 III 1954 r.) i Myśliborzu. Następnie obejmował kolejno stanowiska prefekta Niższego Seminarium Duchownego w Słupsku i wizytatora diecezjalnego religii. Władał czterema językami obcymi. Głos jego trąbki rozbrzmiewał w majowe poranki i wieczory z kościelnej wieży. Gromadził młodzież i dorosłych w zespołach orkiestry dętej „Effata”. Parafię w Łubowie koło Szczecinka pw. Wniebowzięcia NMP objął jako proboszcz w latach 1961-1972. Proboszczem w Kępicach został ustanowiony 14 VII 1972 r. Kępice miały wówczas tylko małą kaplicę, a za plebanię służył budynek gospodarczy zaadaptowany do celów mieszkalnych. Mimo wielu trudności ks. A. Osipowicz doprowadził do zbudowania kościoła i plebanii w Kępicach, a później kościoła filialnego pw. Św. Huberta w Warcinie. W uznaniu zasług Ks. Alfred Osipowicz został kanonikiem kapituły kołobrzeskiej 23 IV 1981 r. Przez wiele lat sprawował urząd dziekana.

Ojciec Święty Jan Paweł II w 1988 r. nadał mu tytuł honorowego prałata. Ostatnie miesiące życia spędził w Drawsku Pomorskim u swoich krewnych, gdzie zmarł w szpitalu 12 V 1998 r. Na miejsce wiecznego spoczynku na kępickim cmentarzu został odprowadzony z honorami przez tłumy ludzi pod przewodem ks. bp Gołębiewskiego 14 V. Pożegnany został muzyką orkiestry dętej.

Od 19 V 2007 r. Szkoła Podstawowa w Warcinie (gmina Kępice) nosi imię ks. prałata Alfreda Osipowicza.

 

 

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Losowy obraz

3.13.T1.1.2.jpg.jpg