Zamknij [x]

Na skróty

 

Msze św.
- w niedziele
09.00, 10.30, 12.00, 18.00*
- w tygodniu
(od poniedziałku do soboty)
18.00


* w wakacje nie ma tej Mszy Św.


Biuro parafialne czynne *
- w środy
16.00 - 17.00
- w soboty
(za wyjątkiem I soboty miesiąca)
9.00 - 11.00


* podczas wakacji czynne w tygodniu 15 min po wieczornej Mszy Św.

Pogoda w Skolwinie

 

Temperatura: [°C]

Ciśnienie: 1016 [hPa]

Prędkość wiatru: 2.1 [km/h]

Kierunek wiatru: N

Promieniowanie UV: 0

Wilgotność powietrza: [%]

Dzienna suma opadów: 0 [mm]

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy PDF Drukuj

 

Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy (ul. Kamienna 28)


Historia Ośrodka zaczyna się w dniu 31 VII 1974 r., gdy na mocy Orzeczenia organizacyjnego wydanego przez Kuratorium Okręgu Szkolnego w Szczecinie powołano do istnienia Państwowy Młodzieżowy Zakład Wychowawczy oraz Szkołę Podstawową Specjalną i Zasadniczą Szkołę Odzieżową. Na siedzibę placówki przeznaczono budynek byłej Szkoły Podstawowej Nr 17. W czasie istnienia Ośrodka jeszcze dwukrotnie zmieniał nazwę: w 1981 r. na Państwowy Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy oraz w 1994 r. na jak dotąd ostateczną – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy. Po wprowadzeniu reformy szkolnej w roku szkolnym 1999/2000 w miejsce szkoły podstawowej powstało gimnazjum. Obecnie wychowanki przebywające w MOW w Szczecinie mogą się kształcić w dwóch szkołach: Gimnazjum nr 53 oraz Zasadniczej Szkole Zawodowej nr 14. W 2004 r. Ośrodkowi nadano imię patrona Janusza Korczaka, a w 2006 r. sztandar.

W ciągu 40-letniej historii MOW kierowało nim sześciu dyrektorów. Pierwszym dyrektorem, który organizował placówkę od podstaw była Zofia Żukocińska. Po niej funkcję tę pełnili kolejno: Romuald Umiastowski, Elżbieta Tylewska, Halina Wrotnowska, Lidia Dzwinka. Od roku 1998 ośrodkiem kieruje Jerzy Lasak.

Ośrodek bardzo zmienił się od momentu powstania. Przeprowadzone inwestycje przyczyniły się do poprawy jakości funkcjonowania placówki jak i warunków socjalnych, przebywających w niej dziewcząt. W MOW pojawiły się dwie pracownie krawieckie oraz pracownia gastronomiczna, sala informatyczna, biblioteka. W całym budynku wymieniono okna oraz przeprowadzono remont kotłowni.

Od 1974 do 2014 r. w Ośrodku przebywało ponad 1500 wychowanek. Znaczna część dziewcząt opuściła MOW ze świadectwem ukończenia jednej ze szkół, niektóre z nich nawet dwóch. Były również dziewczęta, które przerywały naukę w Ośrodku wskutek długotrwałych ucieczek, po których następowało skreślenie ich z ewidencji MOW jak i wskutek rezygnacji z dalszego pobytu w placówce po ukończeniu 18 roku życia. W historii Ośrodka nierzadko zdarzały się sytuacje wcześniejszego zwolnienia wychowanki z pobytu w MOW po znaczącej i długotrwałej poprawie zachowania.

Misją Ośrodka jest przywrócenie dziewcząt społeczeństwu. Praca nad niedostosowaniem społecznym dziewcząt w dużej mierze polega na umożliwianiu im odnoszenia sukcesów dzięki własnej aktywności jak i budowaniu ich pozytywnych relacji z otoczeniem. Wychowanki biorą udział w różnorodnych projektach i kołach zainteresowań. MOW dokłada starań, aby budować pozytywny wizerunek placówki w oczach mieszkańców Szczecina, a szczególnie dzielnicy, w której się znajduje – Skolwina. Dziewczęta mają możliwość uczestniczenia w inicjatywach organizowanych przez Dom Kultury w Skolwinie, pomagają potrzebującym w Hospicjum dla dorosłych oraz w świetlicy środowiskowej Caritasu na Stołczynie; Ośrodek współpracuje z Radą Osiedla Skolwin oraz z lokalną parafią pw. Chrystusa Króla.

MOW w Szczecinie wykracza poza lokalną aktywność organizując Ogólnopolski Rajd Surwiwalowy Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych „Orły”, podczas którego pracownicy różnych placówek mogą się poznać i wymieniać wiedzą i doświadczeniami a wychowankowie poza przetestowaniem swoich umiejętności i hartu ducha także nawiązać nowe znajomości. Do 2014 r. odbyło się już osiem edycji Rajdu.

 

Dyrektorzy MOW:

 

Zofia Żukocińska (1974 -  )

Romuald Umiastowski,

Elżbieta Tylewska,

Halina Wrotnowska,

Lidia Dzwinka,

Jerzy Lasak (od 1998)

 

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Losowy obraz

662-1.jpg.jpg