Zamknij [x]

Na skróty

 

Msze św.
- w niedziele
09.00, 10.30, 12.00, 18.00*
- w tygodniu
(od poniedziałku do soboty)
18.00


* w wakacje nie ma tej Mszy Św.


Biuro parafialne czynne *
- w środy
16.00 - 17.00
- w soboty
(za wyjątkiem I soboty miesiąca)
9.00 - 11.00


* podczas wakacji czynne w tygodniu 15 min po wieczornej Mszy Św.

Pogoda w Skolwinie

 

Temperatura: [°C]

Ciśnienie: 1017 [hPa]

Prędkość wiatru: 0 [km/h]

Kierunek wiatru: NE

Promieniowanie UV: 0

Wilgotność powietrza: [%]

Dzienna suma opadów: 0 [mm]

Ks. Henryk Domalewski (1902-1966)

 

Henryk Domalewski urodził się 15 VII 1902 r. w rodzinie Kazimierza i Placydy (zd. Stamborowska) w folwarku Bukiszki, parafia Jawje (Litwa). W dzieciństwie stracił matkę i wychowaniem zajęli się jego dziadkowie. W 1918 r. rozpoczął naukę w Gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta w Wilnie. Następnym etapem były studia na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie (kierunek teologia). Jednak po dwu i pół letnim okresie zrezygnował z dalszej nauki na uniwersytecie i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego diecezji siedleckiej w Janowie Podlaskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 VI 1932 r. również w Janowie Podlaskim. Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Suchożebry (pw. św. Marii Magdaleny), Borowie (pw. Trójcy Świętej), Garwolin (pw. Przemienienia Pańskiego).

 

 

Mieszkając w Garwolinie 8 XI 1937 r. ks. Domalewski został rektorem filii duszpasterskiej w Gocławiu. Na Msze w niedziele i święta, oraz posługę duszpasterską regularnie dojeżdżał do kwietnia 1938 r. Wtedy to proboszcz 1 V 1938 r. zamieszkał na stałe w Gocławiu w wynajętym domu. Od razu poczynił starania aby na pozyskanej ziemi utworzyć cmentarz parafialny, który poświęcił już 3 V 1938 r. Dzięki ofiarności mieszkańców ks. Domalewski zakupił też morgę ziemi, leżącą obok kościoła i tam wybudował plebanię.

 

 

Drugą parafią w której ks. Domalewski pełnił funkcję proboszcza była parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Uścimowie. Było to w okresie od lipca 1944 r. do lipca 1946 r. Dokument z 10 lipca 1946 r. podpisany przez Administratora Apostolskiego ks. Edmunda Nowickiego kieruje ks. Henryka Domalewskiego do pracy w Stołczynie (wikariusz kooperator kościoła parafialnego w Zullchow z rezydencją w Stołczynie). Sukcesywnie zaczyna objeżdżać obszarowo wielką parafię i święci kościoły w których rozpoczyna duszpasterstwo: Nowa Wieś (dziś Przęsocin) – 4 VIII 1946 r., Żółwino (Skolwin) – 11 VIII 1946 r., Police – 15 XII 1946 r., oraz Tanowo – 6 I 1947 r. Kolejną placówką była parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gryficach (od 1954 do 1957 r.) Z Gryfic przeszedł do Trzebiatowa (par. Macierzyństwa NMP), gdzie pracował do śmierci. Zmarł w szpitalu w Kołobrzegu 7 III 1966 r. Ceremonia pogrzebowa odbyła się w Trzebiatowie 11 III 1966 r. pod przewodnictwem bp. Ignacego Jeża. W 2015 r. doczesne szczątki kapłana z pojedynczego grobu przeniesiono do kwatery kapłańskiej.

 

W 2003 r. w setną rocznicę urodzin ks. Henryka Domalewskiego mieszkańcy Gocławia ufundowali pamiątkową tablicę umieszczoną w kościele. Dnia 1 VI 2006 r. w parafii posadzono Dęby Tysiąclecia. Obok dębu Jana Pawła II i Kardynała Stefana Wyszyńskiego, znalazł się dąb dedykowany ks. kanonikowi Henrykowi Domalewskiemu.

 

Ostatnia zmiana 15 X 2016 r.

 

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Losowy obraz

647-1.jpg.jpg