Prędkość wiatru: [km/h]

Promieniowanie UV:

Dzienna suma opadów: [mm]

Ks. Alfred Osipowicz (1925-1998) PDF Drukuj Email

Alfred Osipowicz urodził się 30 VIII 1925 r. w Baszkowcach. Wychowywał się u krewnych, ponieważ szybko stracił rodziców i brata. Uczęszczał do liceum w Krzemieńcu. W czasie II wojny światowej stał się ofiarą łapanki i trafił do Niemiec na roboty przymusowe. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Drawsku Pomorskim, gdzie odnalazł swych bliskich krewnych. Dalsze wykształcenie zdobywał w Wyższym Seminarium Duchownym w Gorzowie Wielkopolskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 V 1952 r. z rąk bp Lucjana Biernackiego.

Posługę duszpasterską rozpoczął jako wikariusz w Szczecinie Stołczynie (od 14 XII 1953 r. do 6 III 1954 r.) i Myśliborzu. Następnie obejmował kolejno stanowiska prefekta Niższego Seminarium Duchownego w Słupsku i wizytatora diecezjalnego religii. Władał czterema językami obcymi. Głos jego trąbki rozbrzmiewał w majowe poranki i wieczory z kościelnej wieży. Gromadził młodzież i dorosłych w zespołach orkiestry dętej „Effata”. Parafię w Łubowie koło Szczecinka pw. Wniebowzięcia NMP objął jako proboszcz w latach 1961-1972. Proboszczem w Kępicach został ustanowiony 14 VII 1972 r. Kępice miały wówczas tylko małą kaplicę, a za plebanię służył budynek gospodarczy zaadaptowany do celów mieszkalnych. Mimo wielu trudności ks. A. Osipowicz doprowadził do zbudowania kościoła i plebanii w Kępicach, a później kościoła filialnego pw. Św. Huberta w Warcinie. W uznaniu zasług Ks. Alfred Osipowicz został kanonikiem kapituły kołobrzeskiej 23 IV 1981 r. Przez wiele lat sprawował urząd dziekana.

Ojciec Święty Jan Paweł II w 1988 r. nadał mu tytuł honorowego prałata. Ostatnie miesiące życia spędził w Drawsku Pomorskim u swoich krewnych, gdzie zmarł w szpitalu 12 V 1998 r. Na miejsce wiecznego spoczynku na kępickim cmentarzu został odprowadzony z honorami przez tłumy ludzi pod przewodem ks. bp Gołębiewskiego 14 V. Pożegnany został muzyką orkiestry dętej.

Od 19 V 2007 r. Szkoła Podstawowa w Warcinie (gmina Kępice) nosi imię ks. prałata Alfreda Osipowicza.

DSC_1421.JPG.jpg