Na skróty
Msze św.
- w niedziele
09.00, 10.30, 12.00, 18.00*
- w tygodniu
(od poniedziałku do soboty)
18.00
* w wakacje nie ma tej Mszy Św.
Biuro parafialne czynne *
- w środy
16.00 - 17.00
- w soboty
(za wyjątkiem I soboty miesiąca)
9.00 - 11.00
* podczas wakacji czynne w tygodniu 15 min po wieczornej Mszy Św.
Pogoda w Skolwinie
Temperatura: [°C]
Ciśnienie: 1016 [hPa]
Prędkość wiatru: 2.7 [km/h]
Kierunek wiatru: NW
Promieniowanie UV: 0
Wilgotność powietrza: [%]
Dzienna suma opadów: 0 [mm]
Zespół Piosenki i Tańca "Dzieci ze Skolwina" |
Na portalu internetowym www.skolwin24.pl swego czasu pojawiła się informacja na temat działającego kiedyś na naszym terenie Zespołu "Dzieci ze Skolwina". To spowodowało, że w niedzielę 19 IV w ogłoszeniach pojawił się apel do wszystkich członków nieistniejącego zespołu. Zgłosiło się wiele osób. Oto co udało się ustalić i zdobyć:
Galeria - kliknij zdjęcie Chór "Dzieci ze Skolwina" niedługo potem przekształcony w Zespół Piosenki i Tańca, powstał przy działających prężnie Zakładach Celulozowo-Papierniczych w Szczecinie-Skolwinie na początku lat 70-tych XX wieku. W różnych wspomnieniach data powstania zespołu oscyluje między rokiem 1960 a 1963. Organizatorem zespołu był Zdzisław Król. Odpowiadał on najpierw za chór. Choreografem i kolejnym opiekunem był Józef Kacamon, baletmistrz w Operetce Szczecińskiej. Za stronę muzyczną odpowiedzialny był Waldemar Basiewicz, wcześniej pracownik Teatru Lalek "Rusałka". Później opiekę sprawowała Katarzyna Pindral i Krystyna Kokot, za choreografię odpowiedzialna była Janina Czopko, a muzykę pisał pan Brunon Gościniak (kompozytor, oraz akompaniator). Tekściarzem piosenek pisanych specjalnie dla dzieci był Tadeusz Klimowski (dziennikarz, kompozytor, literat, autor przedstawień teatralnych dla dzieci granych w całej Polsce). Pierwszym przedstawieniem wystawionym przez zespół była "Fajka pokoju" potem "Przygoda z obrazkami" i "Bum, cyk, cyk". A oto jeden z tekstów rozpoczynających przedstawienie, przypisywanych T. Klimowskiemu:
Już podniosła się kurtyna, Zaczęła zabawa, Zespół "Dzieci ze Skolwina", Państwu się przedstawia. Ze Skolwina na kraj cały, Papier znakomity, Będą z niego dzieci miały, Książki i zeszyty.
Dzieci w zespole rekrutowały się z rodzin pracowników Zakładów Papierniczych, a potem ze Skolwina i leżącego nieopodal Stołczyna, oraz Polic. Z początku kilkunastu osobowa grupa z czasem powiększała się nawet do 100-osobowego składu, choć nie była to liczba ostateczna. Pierwsze występy związane były ze świętami i uroczystościami Zakładów Papierniczych jak i w pokrewnych zakładach branży papierniczej i chemicznej. "Dzieci ze Skolwina" 12 II 1965 r. brały udział w uroczystościach otwarcia nowego budynku dla Szkoły Podstawowej nr 17 przy ul. Kamiennej 28. W marcu 1970 r. zespół występował w telewizji regionalnej i w programie ogólnopolskim emitowanym przez Telewizję Katowice. Zaproszenie zespołu związane było z centralną akademią zorganizowaną z okazji 50-lecia Związku Zawodowego Chemików. Dzieci z programami artystycznymi jeździły po całej Polsce, były też wyjazdy do NRD (Schwedt, Rostock, Greifswald). Śpiewano piosenki również w językach: rosyjskim i niemieckim.
Leśna Polka To jest nasza leśna Polka Najweselsza Polka jaką znam Aż ze śmiechu chwyta kolka Taka leśna Polka mówię Wam. Próby śpiewu i tańca odbywały się w sali kina "Świt" przy ul. Stołczyńskiej 134. Po zamknięciu kina próby w 1967 r. przeniesiono na ul. Karpacką 29 do sali gimnastycznej i sal Szkoły Podstawowej nr 44. Zaznaczyć jeszcze raz należy, iż istnienie Zespołu Piosenki i Tańca "Dzieci ze Skolwina" było ściśle związane z kondycją Szczecińskich Zakładów Celulozowo-Papierniczych. Papiernia dotowała zespół i wspierała go na całej linii. Udostępnienie transportu autobusowego, kontakty międzyzakładowe, zakwaterowanie na terenie Polski i za granicą, czy troska o nowe stroje (szyte przez pracownię krawiecką Operetki Szczecińskiej) do kolejnych występów była troską wydelegowanych do tego pracowników Papierni. Pogarszająca się sytuacja finansowa Zakładów Papierniczych spowodowała iż w 1975 r. zespół "Dzieci ze Skolwina" tracił swoje znaczenie i został rozwiązany w sposób naturalny.
Zamykamy już kurtynę, Kończymy zabawę, Do widzenie znów w Szczecinie, Do nowych przedstawień. Poniżej zamieszczamy teksty piosenek śpiewanych i tańczonych przez "Dzieci ze Skolwina" Jeśli znany jest autor muzyki i słów jest to podane:
Zwracam się do byłych członków Zespołu "Dzieci ze Skolwina" z prośbą o kontakt i o podzielenie się informacjami (i tekstami piosenek) związanymi z działalnością zespołu. Może uda się odtworzyć listę członków i opiekunów, może trasy występów, może fotografie. Do tego dzieła serdecznie zapraszam i o pomoc proszę. ks. Artur Rasmus ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ) |