Zamknij [x]

Na skróty

 

Msze św.
- w niedziele
7.45, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00*
- w tygodniu
(od poniedziałku do soboty)
18.00


* w wakacje nie ma tej Mszy Św.


Biuro parafialne czynne *
- w środy
16.00 - 17.00
- w soboty
(za wyjątkiem I soboty miesiąca)
9.00 - 11.00


* podczas wakacji czynne w tygodniu 15 min po wieczornej Mszy Św.

13 rocznica śmierci ks. Henryka Świerkowskiego PDF Drukuj

 

W sobotę (16 I) przypada 13 rocznica śmierci ks. Henryka Świerkowskiego, proboszcza naszej parafii w latach 1957-1980 i zarazem patrona placu przykościelnego. Zachęcamy do lektury biografii duchownego.

Henryk Świerkowski (ur. 5 grudnia 1914 r. w Wieruszowie, ojciec Adam, matka Joanna zd. Kempa) po studiach na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego został wyświęcony na kapłana 14 czerwca 1942 r. przez bp. Teodora Kubinę – pierwszego biskupa częstochowskiego... (więcej)


 
Dożynki PDF Drukuj

 

W niedzielę 4 października br. na Mszy o godz. 12.00 w naszym kościele miały miejsce parafialne dożynki. Rolnicy, działkowcy, sadownicy, ich rodziny i wszyscy obecni dziękowali za dar plonów. Uroczystości przewodniczył i Słowem Bożym dzielił się ks. Arkadiusz Wieczorek. Dziękujemy.

 

Galeria - Kliknij zdjęcie

 
Grill dla ministrantów i ich rodzin PDF Drukuj

 

W sobotę 27 VI 2015 r. na placu za Domem Parafialnym, ministranci, rodzeństwo, rodzice spotkali się na wspólnym grillowaniu. Prym wiedli ministranci. Za to wspólne bycie razem DZIĘKUJEMY !!!!! Ci których nie było mogą zajrzeć do naszej galerii...

 

Galeria - kliknij zdjęcie

 
Festyn rodzinny 13.VI.2015 PDF Drukuj

 

W minioną sobotę, zgodnie ze skolwińską tradycją, odbył się festyn rodzinny. Liczne atrakcje, zabawy i konkursy poprzedziła msza św. w intencji Skolwinian. Fotorelacja w naszej galerii...

 

Galeria - Kliknij zdjęcie

 
Zespół Piosenki i Tańca "Dzieci ze Skolwina" PDF Drukuj

 

Na portalu internetowym www.skolwin24.pl swego czasu pojawiła się informacja na temat działającego kiedyś na naszym terenie Zespołu "Dzieci ze Skolwina". To spowodowało, że w niedzielę 19 IV w ogłoszeniach pojawił się apel do wszystkich członków nieistniejącego zespołu. Zgłosiło się wiele osób. Oto co udało się ustalić i zdobyć:

 

Galeria - kliknij zdjęcie


Chór "Dzieci ze Skolwina" niedługo potem przekształcony w Zespół Piosenki i Tańca, powstał przy działających prężnie Zakładach Celulozowo-Papierniczych w Szczecinie-Skolwinie na początku lat 70-tych XX wieku. W różnych wspomnieniach data powstania zespołu oscyluje między rokiem 1960 a 1963. Organizatorem zespołu był Zdzisław Król. Odpowiadał on najpierw za chór. Choreografem i kolejnym opiekunem był Józef Kacamon, baletmistrz w Operetce Szczecińskiej. Za stronę muzyczną odpowiedzialny był Waldemar Basiewicz, wcześniej pracownik Teatru Lalek "Rusałka". Później opiekę sprawowała Katarzyna Pindral i Krystyna Kokot, za choreografię odpowiedzialna była Janina Czopko, a muzykę pisał pan Brunon Gościniak (kompozytor, oraz akompaniator). Tekściarzem piosenek pisanych specjalnie dla dzieci był Tadeusz Klimowski (dziennikarz, kompozytor, literat, autor przedstawień teatralnych dla dzieci granych w całej Polsce). Pierwszym przedstawieniem wystawionym przez zespół była "Fajka pokoju" potem "Przygoda z obrazkami" i "Bum, cyk, cyk". A oto jeden z tekstów rozpoczynających przedstawienie, przypisywanych T. Klimowskiemu:

 

Już podniosła się kurtyna,

Zaczęła zabawa,

Zespół "Dzieci ze Skolwina",

Państwu się przedstawia.

Ze Skolwina na kraj cały,

Papier znakomity,

Będą z niego dzieci miały,

Książki i zeszyty.

 

Dzieci w zespole rekrutowały się z rodzin pracowników Zakładów Papierniczych, a potem ze Skolwina i leżącego nieopodal Stołczyna, oraz Polic. Z początku kilkunastu osobowa grupa z czasem powiększała się nawet do 100-osobowego składu, choć nie była to liczba ostateczna. Pierwsze występy związane były ze świętami i uroczystościami Zakładów Papierniczych jak i w pokrewnych zakładach branży papierniczej i chemicznej. "Dzieci ze Skolwina" 12 II 1965 r. brały udział w uroczystościach otwarcia nowego budynku dla Szkoły Podstawowej nr 17 przy ul. Kamiennej 28. W marcu 1970 r. zespół występował w telewizji regionalnej i w programie ogólnopolskim emitowanym przez Telewizję Katowice. Zaproszenie zespołu związane było z centralną akademią zorganizowaną z okazji 50-lecia Związku Zawodowego Chemików. Dzieci z programami artystycznymi jeździły po całej Polsce, były też wyjazdy do NRD (Schwedt, Rostock, Greifswald). Śpiewano piosenki również w językach: rosyjskim i niemieckim.

 

Leśna Polka

To jest nasza leśna Polka

Najweselsza Polka jaką znam

Aż ze śmiechu chwyta kolka

Taka leśna Polka mówię Wam.


Próby śpiewu i tańca odbywały się w sali kina "Świt" przy ul. Stołczyńskiej 134. Po zamknięciu kina próby w 1967 r. przeniesiono na ul. Karpacką 29 do sali gimnastycznej i sal Szkoły Podstawowej nr 44. Zaznaczyć jeszcze raz należy, iż istnienie Zespołu Piosenki i Tańca "Dzieci ze Skolwina" było ściśle związane z kondycją Szczecińskich Zakładów Celulozowo-Papierniczych. Papiernia dotowała zespół i wspierała go na całej linii. Udostępnienie transportu autobusowego, kontakty międzyzakładowe, zakwaterowanie na terenie Polski i za granicą, czy troska o nowe stroje (szyte przez pracownię krawiecką Operetki Szczecińskiej) do kolejnych występów była troską wydelegowanych do tego pracowników Papierni. Pogarszająca się sytuacja finansowa Zakładów Papierniczych spowodowała iż w 1975 r. zespół "Dzieci ze Skolwina" tracił swoje znaczenie i został rozwiązany w sposób naturalny.

 

Zamykamy już kurtynę,

Kończymy zabawę,

Do widzenie znów w Szczecinie,

Do nowych przedstawień.


Poniżej zamieszczamy teksty piosenek śpiewanych i tańczonych przez "Dzieci ze Skolwina" Jeśli znany jest autor muzyki i słów jest to podane:

 

AJAJAJ

ARTYSTYCZNA DRUŻYNA

BAL NA DUDACH

BOLEK I LOLEK

HARCERZE – WODNIACY

HEJ W DOLINIE (OWIECZKI)

LIST DO MAMY

MAMY NASZYCH MAM

MELODIA OD GÓR

MŁODOŚĆ TAKI MA PRZYWILEJ

OBOZOWA ZUPKA

PRZYŚPIEWKI OBERKOWE

ROWERZYŚCI

TRZECH Z ZAŁOGI

WITAJCIE NAS


Zwracam się do byłych członków Zespołu "Dzieci ze Skolwina" z prośbą o kontakt i o podzielenie się informacjami (i tekstami piosenek) związanymi z działalnością zespołu. Może uda się odtworzyć listę członków i opiekunów, może trasy występów, może fotografie. Do tego dzieła serdecznie zapraszam i o pomoc proszę.

ks. Artur Rasmus ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

 
Renowacje Misji Św. (2015) w wersji audio (ZAKTUALIZOWANE) PDF Drukuj

 

Kazania z poszczególnych dni można odsłuchać korzystając z poniższego linku:

 

http://parafiaskolwin.wrzuta.pl/playlista/0TfccgFit2x/renowacje_misji_sw._2015

 
« pierwszapoprzednia11121314151617181920następnaostatnia »

Strona 11 z 28

Polecamy

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Losowy obraz

006-1.jpg.jpg